ФСБ В ОБСЄ: OSINT-команда Телебачення Торонто викрила російського агента Олега Козлова
Олег Козлов – працівник департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ – ще до 2014 року вербував українських політиків, міністрів та проросійських активістів, які згодом стали колаборантами.
Також ми знайшли докази того, що ФСБшник Козлов працював в Україні та Білорусі під прикриттям ОБСЄ, а після початку повномасштабного вторгнення Росії допомагав встановлювати окупаційний режим на захопленій частині Запорізької області.
Це друга частина серії розслідувань про діяльність департаменту оперативної інфорформації 5-ої служби ФСБ, яка несе пряму відповідальність за повномасштабне вторгнення Росії.
Олег Вадимович Козлов фігурує у списках працівників 5-ї служби, що були опубліковані українськими кібервійськами.
Ми змогли підтвердити, що Козлов дійсно працює у 5-ї службі завдяки російському податковому реєстру. Також у 2021 році Олег Козлов щонайменше чотири рази замовляв доставку в Яндекс.їжі на Варсоноф’ївський провулок 8/1. За нашими спостереженнями, там і сидять працівники 5-ї служби.
Досліджувати Олега Козлова OSINT-команда Телебачення Торонто почала за номером його телефону. На номер зареєстрований telegram-аккаунт Nothing_personal. З нього Олег Козлов підписаний на два десятки чатів з нюдсами та неофіційну групу Запорізької обласної адміністрації.
Ще більше інформації ми витягнули завдяки електронним адресам фсбшника. Ми з’ясували, що Козлов використовує щонайменше чотири пошти. Але увагу привернула ось ця адреса — olegalen@gmail.com. Користувач з таким же ніком сидить на автофорумі drive2.
Нам вдалося довести, що за нікнеймом ховається ФСБшник Олег Козлов.
На автофорумі ми знайшли останню машину, яку опублікував OlegAlen. Це — Infiniti QX60. За даними з російських реєстрів, ФСБшник Олег Козлов мав якраз таке авто.
В альбомі є фото машини, припаркованої біля якогось під’їзду. Ми з’ясували, що авто стоїть якраз біля будинку в Москві, де прописаний Олег Козлов — на 2 провулку Хвостов, будинок № 10.
Olegalen розмістив ще одне фото своєї припаркованої «Інфініті» в іншому місці. Це 2021 рік. Машина стоїть біля салону «Зефір» на Варсоноф’євському провулку, там де працюють ФСБшники.
За ніком OlegAlen ми знайшли ще блог у livejournal. Там є посилання на ще один автофорум — клуб любителів Honda Civic. І там теж є користувач з ніком OlegAlen.
На аватарці — Олег Козлов. Тому це точно його сторінка. Козлов веде аккаунт на цьому форумі з 2007 року. Тоді він купив собі Honda Civic .
Олег Козлов залишив на форумі понад 7 тисяч коментарів. Вони допомогли нам зрозуміти з якого часу Козлов працює в ФСБ. 15 років тому він постійно приїжджав працювати на Луб’янку та в район Кузнєцкого мосту.
Саме тут знаходиться квартал адміністративних будівель ФСБ. Прямо біля виходу з метро Кузнєцкій мост знаходиться Управління ФСБ Росії, архів спецслужби, тут же — приймальня ФСБ та культурний центр. І це тільки ті будівлі, що відмічені на публічних картах. Поруч — Варсоноф’євський провулок, де сидять співробітники 5 служби.
Загалом ми знайшли більше десятка коментарів, де Козлов на двох форумах в різні роки писав, що працює чи часто буває саме в районі Кузнєцкого моста та Луб’янки. Тож можемо сміливо припускати, що Козлов працює в ФСБ щонайменше з 2008 року.
За тим самим ніком OlegAlen ми знайшли його аккаунт на фоторесурсі flickr. Кадровий співробітник ФСБ Олег Козлов опублікував тут 43 альбоми із понад півтори тисячі фотографій.
Завдяки його акаунту у flickr і тисячам викладених на ньому фотографіям ми можемо зрозуміти, як фсбшник Козлов вибудовувавагентурні зв’язки з потрібними йому проросійськими активістами та політиками з України.
У 2011 році він виклав альбом з заходу під назвою «ОнФорум», який проводився у Ліпецькій області. Збіговисько організував «Общєросійський народний фронт». Це така коаліція російських партій, створена самим Путіним.
На цьому форумі з Козловим був колаборант із Запорізької області Володимир Рогов.
В 11 році Рогов був лідером організації «Славянская гвардия», жив в Запоріжжі і просував «рускій мір».
Зараз Рогов перебуває на окупованій частині Запорізької області. Там він став членом ради окупаційної адміністрації та головою руху «Ми вмєстє с Росієй».
Але Рогов — не єдиний майбутній колаборант, який спілкувався з кадровим співробітником ФСБ. У Козлова є цілий альбом із назвою «Сєлігєр». Так називається озеро у Росії, де до 2015 року збиралися на форум молоді путіністи.
Праворуч на фото бачимо Дмітрія Пєрліна.
Це ще один українець, який до 14 року просував російські інтереси в Україні і був помічником Віктора Медведчука. Нині мешкає в Москві. Після повернення з путінських форумів у 2013 році Перлін разом з Роговим влаштовували мітинги, де поширювали проросійські фейки і виступали проти європейської інтеграції України.
У 2012 році Козлов він виклав добірку фото з поїздки у Воронєж. В описі альбому Козлов написав дати коли були зроблені фото. У воронезьких новинах за той час ми знайшли сюжет про створення «російсько-української» молодіжної палати.
Виявилося, що у травні 2012 року у Воронєж з’їхалися російські чиновники та українські сепаратисти, щоб обговорити як притісняють руських в Україні. І серед них був і ФСБшник Козлов.
Також тут був Алєксєй Селіванов, тоді «атаман вєрного казачества» в Україні. Під час президентства Януковича Селіванов був навіть помічником міністра оборони України Лєбєдєва. А після 14 року — колаборантом та бойовиком «ЛНР». і робив програму «Друзья майора Селиванова» на місцеву колаборантському каналі «Луганск24».
На цих заходах співробітник ФСБ Олег Козлов працював під прикриттям. На цьому збіговиську він був у якості очільника російської організації «Політклуб».
«Політклуб» — не єдине прикриття ФСБшника Козлова. На його сторінці у flickr є альбом «Білорусь». У цьому альбомі фото зроблені у вересні 2012 року. У цей час в Білорусі відбувалися парламентські вибори.
За допомогою нейромережі ми знайшли ще одне фото Козлова, з якого стає зрозуміло, що він був у Білорусі в якості спостерігача від ОБСЄ.
Поруч з Козловим сидить спостерігачка від ОБСЄ Жоан Од’єрн. Під час цієї поїздки Козлов та Од’єрн проводили час разом, про що свідчать опубліковані Козловим фото у flickr.
Наприкінці 2014 року Жоан Од’єрн стала головою субделегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в окупованому Донецьку. А з січня по квітень 2023 року, під час повномасштабного вторгнення, Од’єрн знову стала головою субделегації. Тільки вже в окупованому Луганську. Ми не змогли знайти інформацію про те, чи підтримували зв’язок Козлов та Од’єрн після поїздки в Білорусь.
Тож запитали у неї про це напряму. У приватному листуванні Жоан розповіла, що вона мало що пам’ятає з цієї поїздки, бо це було давно. Але згадала, що під час місії Козлов казав, ніби працює від якоїсь організації. Але від якої саме Жоан теж не пам’ятає. А після місії вони виходили на зв’язок раз чи два, спілкувалися у дусі «привіт, як справи».
Спецслужбіст Козлов під прикриттям спостерігача ОБСЄ приїжджав і в Україну. У 2010 році він був спостерігачем під час першого туру президентських виборів. Козлов відвідав місто Стрий Львівської області, також був у Львові та в Києві. В описі київського альбому він пише, що поїздка в Україну також була від місії ОБСЄ.
Ми знайшли офіційну інформацію, що ймовірно, ФСБшник Олег Козлов був в Україні навіть після окупації Криму та початку бойових дій з окупантами на Сході України. Олег Козлов є у списку короткострокових спостерігачів на позачергових парламентських виборах в Україні 26 жовтня 2014 року.
Отже, з документів ОБСЄ та фотографій, які виклав сам Козлов, ми дізналися, що кадровий співробітник 5 служби ФСБ був спостерігачем від ОБСЄ. І під цим прикриттям їздив в різні країни під час виборів.
Яким чином штатний фсбшник міг потрапити в ОБСЄ? На сайті організації написано, що спостерігачем може стати людина, яка створить профіль — тобто подасть заявку на сайті ОБСЄ, а потім буде відряджена від своєї країни. Тож ми вирішили зв’язатися з ОБСЄ та запитати, чи існують у них запобіжники від проникнення у структуру агентів спецслужб.
Ось що нам відповіли в ОБСЄ: «Бюро демократичних інститутів та прав людини не має ніякої ролі у вирішенні питання про те, чи може спостерігач брати участь у спостережній місії. Це питання вирішується між державою, що направляє спостерігача, і країною, яка проводить вибори. Винятком можуть бути тільки випадки неналежної поведінки спостерігача у минулому, і якщо Бюро видало рекомендацію не відправляти його в майбутню місію».
Логічно, що працівник 5 служби, яка займається Україною, не міг залишитися осторонь після повномасштабного російського вторгнення.
Ми знайшли докази, що Олег Козлов готував свою агентурну мережу в Україні прямо перед початком відкритої російської агресії. Він був фсбшним куратором не тільки міських божевільних, а і колишнього міністра освіти Дмитра Табачника.
Згадка про Олега Козлова є у оголошеній Табачнику підозрі у державній зраді, яка опублікована на сайті Офісу Генпрокурора.
У 2022 році Табачник з’явився в захопленому Росією Мелітополі, де став так званим «радником» колаборанта Балицького, що очолює окупаційну владу в Запорізькій області. Табачник отримав від нього повноваження так званого «сенатора» від «законодатєльного собранія».
З власних джерел ми отримали цілий дамп переписок у telegram Табачника з Козловим. І це листування доводить, що фсбшник Козлов у 2022 році приїжджав в окупований Мелітополь та особисто допомагав там встановлювати російський окупаційний режим.
У серпні 2021-го, за півроку до вторгнення, Олег Козлов шукав людей з проросійськими поглядами. У цьому йому допоміг ексміністр Табачник. Він відправив фсбшнику контакти ректорів запорізьких університетів. При цьому зазначив з ким можна «співпрацювати», а з ким ні.
Ось так Табачник розписав Юрія Колесника — ректора Запорізького державного медико-фармацевтичного університету: «Самый нормальный; наш по взглядам. Можно искать подходы и общаться».
Юрій Колесник — професор та почесний громадянин міста Запоріжжя.
Про те, чи зв’язувався з ним кадровий співробітник ФСБ Олег Козлов ми запитали у самого Юрія Колесника. Сказав — йому не цікаво, чому його обговорюють зі співробітником ФСБ та називають «своїм по поглядам». І кинув слухавку.
У переписці Табачник та фсбшник Козлов постійно надсилають одне одному привітання зі святами та обмінюються дуже теплими словами. Ось це повідомлення ексміністр освіти написав Козлову у день його народження у 2022 році:
«У меня всегда останется в памяти тот нелегкий и прекрасный, испытательный период совместной работы… Он, этот период, очень многое изменил в жизни и подсказал, что людей надо любить и ценить. Спасибо Вам за совместное «путешествие» в запорожские степи… Будьте счастливы!»
За цей «прєкрасний іспитатєльний період совмєстной роботи фсбшник Козлов з Табачником настільки зблизились, що Козлов вважає колишнього українського міністра ледь не своїм вчителем: «Добрый вечер, дорогой Дмитрий Владимирович! Сердечно благодарю Вас за поздравления! Рад, что мы дружим и очень этим горжусь! Если позволите, искренне считаю Вас своим наставником и старшим товарищем!»
Олег Козлов з початком великої війни приїхав в окупований Мелітополь.
З переписок Табачника ми зрозуміли, що ФСБшники на той момент виконували роль фактично окупаційної адміністрації. Вони курували завезення на захоплену територію усього: від ліків до бензину, проїзд машин через блокпости та призначення на посади потрібних людей. Саме у такій групі від ФСБ діяв Олег Козлов під позивним «Артем». У нього в підпорядкуванні були інші фсбшники.
У переписках Табачник постійно жаліється Козлову який некомпетентний колаборант Балицький на своїй посаді голови окупаційної адміністрації. У липні Табачнику доручили курувати створення окупаційного підприємства, яке б займалося аптеками, та знизити ціни на ліки. Але зробити це ніяк не вдавалося через бажання росіян нажитися на населенні окупованої території.
А Балицький тут нічого вдіяти не міг через те, що теж боїться росіян.
У вересні Табачник хизувався перед Козловим, що отримав від Путіна нагородну зброю — пістолет Макарова. А Олег Козлов йому жалівся, що нічого так і не отримав.
Вже за місяць Табачник зробив подарунок до дня народження ФСБшнику Козлову — пролобіював нагородження орденами фсбшників, які працювали на Запорізькому напрямку. Серед них був і сам Олег, який отримав орден «Мужества».
Отже, завдяки одному не зовсім маленькому фсбшнику Олегу Козлову ми можемо дуже детально побачити як Росія десятиріччями готувала підґрунтя до окупації українських територій — як вони інвестували в сепаратистські рухи, готувались до збройних заколотів, проникали в міжнародні організації, вербували колаборантів і потім керували окупаційними адміністраціями.